خانه / آموزش وردپرس / کامل ترین آموزش نصب Google Analytics در وردپرس

کامل ترین آموزش نصب Google Analytics در وردپرس

آیا می خواهید Google Analytics را در وردپرس نصب کنید؟

دانستن اینکه چطور مخاطبان شما با سایتتان تعامل و ارتباط دارند برای موفقیتتان بسیار حیاتی است. آمار ترافیک بهترین روش شناخت مخاطبان است، و این آمار چیزی است که گوگل آنالیتیکس  Google Analytics به صورت رایگان ارائه میدهد و در اختیار شما قرار می دهد.

در این مقاله، توضیحاتی راجب Google Analytics برای شما جمع آوری کرده ایم و اینکه چگونه می توانید به راحتی Google Analytics را در وب سایت وردپرس خود نصب کنید .

 

 

در این مقاله چه خواهیم دید :

اولا، می خواهیم توضیح بدهیم که چرا Google Analytics مهم است و چگونه می تواند به رشد وب سایت شما کمک کند.

پس از آن، ما به شما نحوه ثبت نام برای یک حساب Google Analytics و روش های مختلف برای نصب آن در سایت وردپرس را نشان خواهیم داد.

در نهایت، ما توضیح خواهیم داد که چگونه گزارش های ترافیکی خود را در Google Analytics مشاهده کنید. اگر آماده شروع کار هستید، همراه اسنپ وردپرس باشید.

 

 

چرا Google Analytics برای دارندگان سایت مهم است؟

هنگامی که طراحی سایت را شروع می کنید، هدف اول شما این است که ترافیک و مشترکین بیشتری کسب کنید. Google Analytics به وسیله نشان دادن آمار مهم به شما کمک می کند تصمیمات داده محور بگیرید.

 

چه کسی وب سایت شما را می بیند؟

این بخش از تجزیه وتحلیل ها موقعیت جغرافیایی مخاطبان، مرورگری که از آن برای بازدید سایت شما استفاده کرده اند و بسیاری از اطلاعات مهم دیگر مانند:

  • رزلوشن صفحه نمایش
  • پشتیبانی از جاوا اسکریپت
  • پشتیبانی از Flash، زبان و … را میگوید.

این داده ها بسیار مفید هستند و از طریق راه های زیادی میتواند به شما کمک کند.

زمانی که یک طرح سفارشی طراحی می کنید، می توانید از داده های به دست آمده از کاربران جهت اطمینان به اینکه سایت با مخاطبانتان سازگار خواهد بود استفاده کنید.

اگر اکثر کاربران شما پشتیبانی از Flash را ندارند، بنابراین باید از اضافه کردن عناصر Flash به سایتتان اجتناب کنید. اگر اکثر کاربران شما رزلوشن صفحه ای برابر ۱۲۸۰ پیکسل دارند، بنابراین مطمئن شوید که طراحی شما با این رزلوشن یا رزلوشن های کوچکتر از آن سازگار است.

 

زمانی که بازدیدکنندگان در وبسایت شما هستند چه کاری انجام می دهند؟

می توانید مسیری را که کاربر در سایت شما می رود و اینکه چه مدت در سایت شما می ماند و چیزی که باعث نرخ پرش (Bounce rate) می شود و (درصد کاربرانی که در اولین بازدید از سایت شما خارج می شوند) را دنبال کنید.

به وسیله این اطلاعات، شما می توانید نرخ پرش را کاهش داده و بازدید از صفحات را افزایش دهید.

 

 چه زمانی کاربران وبسایت شما را بازدید می کنند؟

به وسیله بررسی پربازدیدترین ساعات در روز برای سایتتان، می توانید زمان مناسب برای انتشار پست هایتان را بدست آورید. اگر زمان پربازدید با ساعت محلیتان سازگاری ندارد، می توانید پست هایتان را برای بازدید در آن ساعات زمان بندی کنید.

کامل ترین آموزش نصب Google Analytics در وردپرس
کامل ترین آموزش نصب Google Analytics در وردپرس

چطور بازدیدکنندگان سایت شما را پیدا می کنند؟

این بخش از تحلیل به شما نشان می دهد کاربران ازکجا سایت شما را پیدا کرده اند. برای مثال: (جستجوی گوگل، لینک مستقیم یا لینک های ارجاعی از سایت های دیگر)

همچنین به شما درصد بازدیدکنندگان از هرکدام از این منابع را می دهد.

Google Analytics به شما اجازه تفکیک هرکدام از این گروه ها را می دهد. در صورتی که در دسته موتورهای جستجو باشد، موتور جستجویی که بیشترین ترافیک را برایتان دارد نشان می دهد مانند: (Google,Yahoo,Bing,..)

تفکیک منابع ارجاعی،به شما نشان می دهد که به کار با کدام سایت ها بیشتر نیاز دارید. اگر بیشتر منابع ارجاعی شما از فیسبوک باشد، شما باید یک محتوای فیسبوکی منحصر به فرد داشته باشید بطوری که مخاطبان توییترتان این خاص بودن را احساس کنند.

اگر اکثر منابع ارجاعی شما از یک سایت خارجی است، در این صورت ممکن است روی مشارکت با آن وبسایت تامل کنید.(تبادل پست مهمان یا چیزهای دیگر)

 

چگونه افراد با محتوای شما ارتباط برقرار میکنند؟

Google Analytics به شما نشان می دهد چطور کاربرانتان با محتوای سایت شما تعامل برقرار می کنند. این ویژگی به شما نشان می دهد چه درصدی از کاربران بر روی کدام لینک در سایت کلیک کرده اند.

شما می توانید آزمایش های  تقسیم A/B را به وسیله ایجاد پست های امتحانی در Google Analytics انجام دهید تا متوجه شوید چه کاری شما را بهتر به اهدافتان می رساند.

بوسیله مشاهده تعامل با کاربر، می توانید روی محتوای خود پیرامون علاقمندی های کاربران کار کنید. بوسیله مشاهده پاسخ سوالات بالا، می توانید بر روی استراتژی هایی که برای سایتتان کار می کند تمرکز کنید و استراتژی هایی که کار نمی کند را از بین ببرید.

خیلی ساده حدس زدن را کنار بگذارید و روی آمارهای مهم تمرکز کنید، بنابراین می توانید تصمیمات داده محور بگیرید.

 

 چگونه در Google Analytics ثبت نام کنیم؟   

گوگل آنالیز به صورت رایگان در دسترس است و برای ثبت نام باید یک حساب گوگل یا Gmail داشته باشید. روند ثبت نام بسیار ساده است، دستورالعمل های مرحله به مرحله را برای ایجاد حساب Google Analytics که در ادامه به آن اشاره می کنیم را دنبال کنید.

 

مرحله ۱:  اولین کاری که برای ساختن یک اکانت گوگل آنالیتیکس باید انجام دهید این است که وارد صفحه ثبت نام Google Analytics شوید.

یک صفحه مانند صفحه زیر خواهید دید. اگر اکنون یک حساب کاربری گوگل یا همان جیمیل دارید، می توانید از آن برای ورود استفاده کنید. اگر حساب کاربری گوگل ندارید، باید یک حساب کاربری جدید برای خودتان ایجاد کنید.

گوگل آنالیز | ورود با حساب گوگل
گوگل آنالیز | ورود با حساب گوگل

 

 

مرحله ۲: زمانی که بوسیله حساب کاربری یا جیمیل خود وارد شدید، به یک صفحه مانند تصویر زیر هدایت می شوید.

این صفحه جایی است که به وسیله اکانت جیمیل خود در Google Analytics ثبت نام خواهید کرد. البته به علت تحریم از طرف شرکت گوگل باید با نرم افزار های تغییر ip وارد شوید تا بتوانید مراحل را طی کنید.

 

گوگل آنالیز | ثبت نام در google analytics
گوگل آنالیز | ثبت نام در google analytics

 

مرحله ۳: در صفحه بعدی، به یک انتخاب برخواهید خورد که در آن باید بین وبسایت یا اپلیکیشن موبایل یکی را انتخاب کنید. مطمئن شوید که وبسایت را انتخاب می کنید.

پس از این باید یک نام کاربری ( این نام، نام پروفایل Google Analytics برای این وبسایت است)، نام وبسایت، آدرس URL وبسایت، کشور و ساعت محلی را وارد کنید.

 

ایجاد اکانت در گوگل انالیتیکس
ایجاد اکانت در گوگل انالیتیکس

 

زمانیکه این اطلاعات را وارد کردید، روی دکمه Get Tracking (دریافت شناسه) کلیک کنید. پس از از آن به شما شرایط و ضوابط Google Analytics ارائه خواهد شد که باید با آن موافقت کنید، بنابراین با کلیک روی دکمه “I Agree” موافقت خود را اعلام کنید.

 

مرحله ۴: اکنون به شما کد ردیابی Google Analytics ارائه خواهد شد. شما می توانید این کد ردیابی را کپی کنید چرا که نیاز است این کد را در سایت وردپرس خود، بسته به روشی که در زیر استفاده می کنید، وارد نمایید.

دریافت شناسه گوگل آنالیز
دریافت شناسه گوگل آنالیز

 

پیشنهاد می کنیم که تب مرورگر analytics (تجزیه و تحلیل) را بصورت باز رها کنید چرا که به محض اینکه کد را در سایت وردپرس خود نصب کردید ممکن است نیاز باشد مجددا به آن بازگردید.

اکنون که یک حساب کاربری Google Analytics را تنظیم کردید، اجازه دهید به چگونگی نصب Google Analytics در وردپرس نگاهی بیندازیم.

 

چگونه Google Analytics را در وردپرس نصب کنیم؟

راه های مختلف زیادی برای نصب و راه اندازی Google Analytics در وردپرس وجود دارد. ما به شما ۳ راه متفاوت که اولین راه آسانترین گزینه و آخرین راه سختترین گزینه است را نشان خواهیم داد.

شما می توانید راهی که برایتان مناسب تر است را انتخاب کنید.

 

۱-  Google Analytics برای وردپرس بوسیله  MonsterInsights :

MonsterInsights محبوبترین پلاگین Google Analytics برای وردپرس است. بیش از ۱ میلیون وبسایت شامل Bloomberg،Zillow و … از آن استفاده می کنند.

این ساده ترین و به مراتب بهترین راه برای اضافه کردن Google Analytics در وردپرس است. (برای تمام کاربران مبتدی و حرفه ای)

 

MonsterInsights  هردو ورژن رایگان و حرفه ای را دارد. در اینجا ما ورژن رایگان MonsterInsights را آموزش می دهیم.

اگر به ویژگی های بیشتری از قبیل ردیابی تجارت الکترونیک، ردیابی تبلیغات، ردیابی نویسندگان و… احتیاج دارید می توانید از ورژن حرفه ای آن استفاده کنید. فرآیند تنظیم آنها بصورتی مشابه است.

 

بیایید شروع کنیم :

اولین چیزی که احتیاج دارید نصب و راه اندازی پلاگین MonsterInsights است. برای جزئیات به بیشتر به مطلب ما در مورد چگونگی نصب و راه اندازی یک پلاگین در وردپرس مراجعه کنید.

پس از فعالسازی پلاگین عنصری با نام Insights به منو مدیریت وردپرس اضافه می شود. جهت تنظیمات پلاگین به آدرس Insights » Settings مراجعه کنید.

 

پلاگین MonsterInsights
پلاگین MonsterInsights

 

اولا از شما خواسته می شود یک دسته برای وب سایت خود (یک وب سایت کسب و کار، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین) را انتخاب کنید. یکی را انتخاب نمایید و سپس روی دکمه Save and Continue کلیک کنید.

در قسمت بعد، بر روی دکمه Connect MonsterInsights کلیک کنید.

 

ثبت نام پلاگین MonsterInsights
ثبت نام پلاگین MonsterInsights

 

بعد از کلیک یک پنجره باز می شود که شما را به حساب های Google می برد و از شما می خواهد وارد سیستم شوید یا یک حساب Gmail را بسازید.

 

ورود با جیمیل gmail
ورود با جیمیل gmail

 

بعد از شما می خواهد اجازه دهید MonsterInsights به حساب Google Analytics شما دسترسی پیدا کند.

 

قوانین افزونه MonsterInsights
قوانین افزونه MonsterInsights

 

جهت ادامه روی دکمه Allow کلیک کنید.

در مرحله آخر نمایه ای را که می خواهید پیگیری کنید را انتخاب نمایید. شما باید وب سایت خود را اینجا انتخاب و سپس بر روی دکمه Complete connection (تأیید اعتبار کامل) کلیک کنید.

 

ورود به گوگل آنالیز
ورود به گوگل آنالیز

 

MonsterInsights اکنون Google Analytics را در وب سایت شما نصب می کند. پس از آن شما از شما خواسته می شود تنظیمات توصیه شده برای وب سایت خود را انجام دهید.

 

ثبت نام در گوگل آنالیتیکس
ثبت نام در گوگل آنالیتیکس

 

تنظیمات پیش فرض برای اکثر وب سایت ها به یک صورت است. اگر از پلاگین affiliate link  استفاده می کنید، باید لینک های آن را در این قسمت وارد نمایید. این به شما این امکان را می دهد که بتوانید پیوندهای وابسته خود را در Google Analytics پیگیری کنید.

برای ذخیره تنظیمات خود روی دکمه Save and continue کلیک کنید.

بعد، MonsterInsights به شما افزونه های پرداخت را پیشنهاد می دهد که شما می توانید در صورت ارتقا به PRO به آنها دسترسی پیدا کنید. برای صرفنظر از این مرحله، می توانید به سادگی بر روی دکمه Save and Continue کلیک کنید.

 

ادامه ثبت نام در افزونه MonsterInsights
ادامه ثبت نام در افزونه MonsterInsights

 

پس از آن، از شما خواسته می شود که افزونه WPForms را نصب کنید، که بهترین پلاگین فرم تماس وردپرس است.

اگر این افزونه را در سایت وردپرس خود ندارید می توانید آن را با زدن دکمه continue & Install WPForms نصب کرده یا در غیر این صورت به سادگی بر روی گزینه ‘Skip this Step’ کلیک کنید.

 

Install WPForms
Install WPForms

 

تبریک میگم. Google Analytics در سایت وردپرس شما با موفقیت نصب و راه اندازی شد.

 

مرحله نهایی نصب گوگل آنالیز
مرحله نهایی نصب گوگل آنالیز

 

نکته : بهترین قسمت افزونه MonsterInsights این است که می توانید گزارشات Google Analytics خود را در کنار داشبورد وردپرس مشاهده کنید.خیلی ساده به آدرس Insights » Reports بروید تا در آن به بررسی اجمالی داده های تحلیلی خود بپردازید.

 

گزارش Google Analytics در پنل وردپرس
گزارش Google Analytics در پنل وردپرس

 

می توانید تنها با رفتن به تب Tracking تنظیمات ردیابی خود را براساس نیازتان سفارشی کنید.

 

 

۲- پلاگین Insert Headers and Footers :

این روش به خوبی روش MonsterInsights نیست زیرا در این روش نمی توانید پیکربندی های پیشرفته انجام دهید، و نمی توانید داده های Google Analytics را در داشبورد وردپرس خود ببینید.

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و راه اندازی پلاگین Insert Headers and Footers است.

پس از نصب باید به آدرس  Settings » Insert Headers and Footers بروید. در اینجا باید کد Google Analytics گوگل آنالیز را که در گام چهارم کپی کردید، در قسمت Header جاگذاری کنید.

 

افزونه Insert Headers and Footers
افزونه Insert Headers and Footers

 

فراموش نکنید که دکمه Save Change را برای ذخیره تغییرات بزنید.

شما با موفقیت گوگل آنالیز Google Analytics را در سایت خود نصب کردید.

 

 

۳- نصب Google Analytics در قالب وردپرس :

این روش تنها برای کاربران حرفه ای که با کد آشنایی دارند است. این روش تا حدودی غیر قابل اطمینان است زیرا اگر فایل Theme شما تغییر کند یا بروزرسانی شود کدتان از بین خواهد رفت. ما تقریبا هیچ وقت این روش را توصیه نمی کنیم. البته می توانید یک پایلد تم ساخته و کد را درون آن قرار دهید. به این شکل با بروزرسانی تم ، تغییرات شما از بین نخواهد رفت.

 

 اضافه کردن کد در فایل header.php :

به سادگی به قسمت ویرایش فایل header.php در Theme وردپرس بروید و کدی که در مرحله ۴ کپی کرده اید را بعد از تگ <body> جایگذاری کنید.

فراموش نکنید تغییراتتان را ذخیره کنید و فایل را در سرور خود آپلود کنید.

 

اضافه کردن کد به وسیله فایل Function :

می توانید کد ردیابی Google Analytics را در فایل Function وردپرس اضافه کنید. این کار کد را بصورت خودکار به تمام صفحات وردپرس اضافه خواهد کرد.

شما باید این کد را به فایل function.php خود اضافه کنید.

 

 

 

مشاهده گزارشات در وبسایت Google Analytics :

گوگل آنالیز Google Analytics این قابلیت را دارد که یک گنجینه از داده های جمع آوری شده از آمارتان را به شما نشان دهد. می توانید این داده ها را به وسیله رفتن به داشبورد Google Analytics خود و کلیک روی تب گزارشات مشاهده کنید.

 

گزارشات ایجاد شده گوگل آنالیز Google Analytics
گزارشات ایجاد شده گوگل آنالیز Google Analytics

 

گزارشات ایجاد شده گوگل آنالیز Google Analytics را در ستون سمت چپ می بینید. هر قسمت به تب های مختلف تقسیم شده و کلیک روی یک تب به شما گزینه های بیشتری را نشان خواهد داد.

 

  •  Audlence  : به شما گزارشاتی می دهد که بتوانید بوسیله آنها کاربرانتان را درک کنید.
  •  Acqulslton  : گزارشاتی درمورد موقعیت های مکانی کاربران شما می دهد.
  • Behavior : خلاصه ای از آنچه که کاربران پس از ورد به سایت شما انجام داده اند را می دهد.
  • Convesion : به شما می گوید که چطور در جهت رسیدن به اهدافتان تلاش کنید.

استفاده بیشتر از Google Analytics :

گوگل آنالیز Google Analytics یک ابزار فوق العاده قدرتمند با ویژگی های عالی است. برخی از آنها برای استفاده کاملا آسان هستند ولی بعضی دیگر نیاز به نصب اضافی دارند.

.

اسنپ وردپرس

مطلب پیشنهادی

قرار دادن توییت در نوشته های وردپرس - گام به گام

قرار دادن توییت در نوشته های وردپرس – گام به گام

توییت در نوشته دوست دارید توییت های خودتان را در پست های سایت وردپرس قرار …

یک دیدگاه

  1. وقت بخیر

    می خواستم بدونم این کد روی سایت هایی که با پرستاشارپ راه اندازی شده اند هم کاربرد داره یا نه ~؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *