خانه / آموزش وردپرس / آموزش رفع خطا در ایجاد یک پایگاه داده در وردپرس

آموزش رفع خطا در ایجاد یک پایگاه داده در وردپرس

اگر مدتی است که دارای سایت وردپرس هستید، حداقل چند بار، این ارور پایگاه داده را مشاهده کرده اید. خطا در ایجاد اتصال به پایگاه داده یکی از آن بدترین هایی است که می تواند به دلایل بسیاری ایجاد شود. به عنوان یک تازه وارد به دنیای وردپرس، این می تواند به شدت خسته کننده باشد به خصوص زمانی که بدون تغییر، چیزی اتفاق بیفتد.

ما دیروز برای حل این موضوع به سایت خودمان وارد شدیم. برای تشخیص آن و رفع مشکل، بیشتر از ۲۰ دقیقه زمان گذاشتیم. در حین انجام تحقیق برای پیدا کردن علل احتمالی، متوجه شدیم که مقاله های خوبی برای همه موضوع ها نمی توان پیدا کرد.  ارور پایگاه داده

در این مقاله ما به شما با نحوه رفع خطا در ایجاد یک اتصال پایگاه داده در وردپرس با کامپایل، لیستی از راه حل ها را در یک مکان نشان خواهیم داد.

توجه: قبل از ایجاد تغییرات پایگاه داده، باید مطمئن شوید که پشتیبان گیری کافی را دارید. ارور پایگاه داده

آموزش رفع خطا در ایجاد یک پایگاه داده در وردپرس
آموزش رفع خطا در ایجاد یک پایگاه داده در وردپرس

چرا ارور پایگاه داده بوجود میاد وآنرا دریافت می کنید؟

به طور خلاصه، شما این خطا را دریافت می کنید زیرا وردپرس قادر به ایجاد اتصال به پایگاه داده نیست. حالا دلیل اینکه وردپرس قادر به ایجاد یک اتصال به پایگاه داده نیست ، ممکن است متفاوت باشد.

می تواند اعتبار ورود به پایگاه داده شما اشتباه باشد یا تغییر کرده باشد. یا می تواند این باشد که سرور پایگاه داده شما بی پاسخ است. یاممکن است که پایگاه داده شما خراب شده باشد. در تجربه ای که ما بدست آورده ایم، بیشتر زمانهایی که این خطا بوجود می آید به دلیل نوعی خطای سرور اتفاق می افتد با این وجود ممکن است عوامل دیگری هم وجود داشته باشد. در پایین نگاهی به چگونگی عیب یابی این مشکل می کنیم.

 

آیا مشکلی برای / wp-admin / وجود دارد؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید خطای یکسان در قسمت جلویی سایت و قسمت پشتی سایت (wp-admin) وجود دارد. اگر پیام خطا در هر دو صفحه یکسان باشد، یعنی «خطا در ایجاد یک اتصال پایگاه داده» می باشد، حالابه مرحله بعدی بروید.

اگر خطای دیگری در مورد wp-admin وجود دارد، مثلا “یک یا چند جدول پایگاه داده در دسترس نباشند ، پس پایگاه داده لازم است تعمیر شود “، یعنی شما نیاز به تعمیر پایگاه داده خود دارید.

شما می توانید این کار را با اضافه کردن خط زیر در فایل wp-config.php خود انجام دهید.

پس از انجام این کار می توانید تنظیمات را با مراجعه به این صفحه ببینید:

http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

 

ارور پایگاه داده

به یاد داشته باشید کاربر برای دسترسی به این قابلیت در زمانی که این برنامه  تعریف شده باشد، نیازی ندارد که به سیستم وارد شود. و به این دلیل است که هدف اصلی آن تعمیرکردن یک پایگاه داده خراب است. پس از انجام تعمیرات و بهینه سازی پایگاه داده ، مطمئن شوید که این را از wp-config.php  خود حذف کرده باشید.

در صورتی که این تعمیرات  مشکل را حل نکرد، یا شما از عهده نگهداری آن بر نیامدید ،ادامه مطلب را بخوانید چون ممکن است راه حل دیگری برای آن  پیدا شود.

 

بررسی فایل WP-Config 

فایل WP-Config.php  احتمالا مهم ترین فایل در کل نصب وردپرس شماست. این جایی است که جزئیات را برای وردپرس و اتصال پایگاه داده خود مشخص می کنید. اگرنام کاربری، رمز عبور یا رمز عبور کاربری پایگاه داده را تغییر دادید، باید این فایل را نیز تغییر دهید. اولین چیزی که همیشه باید بررسی کنید این است که همه چیز در فایل wp-config.php  شما یکسان باشد.

 

 

به یاد داشته باشید ارزش DB_Host شما همیشه نمی تواند محلی باشد. بلکه  بسته به میزبان، متفاوت خواهد بود.

بعضی از افراد می گویند مشکل آنها با جایگزینی localhost با IP برطرف شده است. در هنگام اجرای وردپرس در یک محیط محلی سرور میشه این مسئله را دید . به عنوان مثال درسیستم هاستینگ  MAMP، مقدار DB_Host هنگام تغییر به IP ممکن است دیده شود.

 

 

IP اختصاصی در واقع یک آدرس اینترنتی منحصر به فرد را به دامنه سرور یا فضای میزبانی آن سرور اختصاص می ‌دهد و برای خدمات میزبانی وب آنلاین متفاوت خواهد بود.

اگر همه چیز در این فایل صحیح باشد و زمانی که سایت شما بروی سرور مجازی و یا اختصاصی باشد سایت شما به ‌تنهایی کار می‌کند و آدرس IP خود را با سایر سایت‌ها به اشتراک نمی‌گذارد. بنابراین میزبانی سایت شما می‌تواند مستقل و با کارایی بیشتر نسبت به سایر سایت‌ها بروی سرور عمل کند .

ارور پایگاه داده

 

وب سایت میزبان خود (MySQL Server) راچک کنید 

اغلب شما این خطا را swarmed (هجوم آوردن) در ایجاد اتصال به پایگاه داده دیده اید و زمانی که سایت شما دارای ترافیک زیادی می باشد مشاهده کرده اید .

اساسا سرور میزبان شما نمی تواند حجم ورود ترافیک را اداره کند (مخصوصا زمانی که شما دارای هاستینگ مشترک دارید).

سایت شما واقعا آهسته و کند خواهد شد و برای برخی از کاربران حتی خطا را نیز نمایش نمی دهد. بنابراین بهترین کارهایی که باید انجام دهید این است که با میزبان خود تماس داشته باشید و از سرورهای MySQL پاسخ بگیرید.

برای کسانی که می خواهند آزمایش کنند ،آیا MySQL بر روی سرور اجرا می شودیا نه ، می توانند چند چیز را انجام دهند.

سایت های دیگر را بر روی یک سرور تست کنید تا ببینید آیا مشکل دارند. اگر آنها نیز همان خطا را دریافت می کنند، قطعا در سرور خروجی شما چیزی اشتباه است.

اگر شما هیچ سایت دیگری در این حساب میزبانی ندارید به سادگی به هاست سی پنل خود بروید و سعی کنید به phpMyAdmin دسترسی پیدا کنید و پایگاه داده را متصل نمایید. اگر می توانید اتصال برقرار کنید، پس باید اطمینان حاصل کرد که کاربری پایگاه داده دارای مجوز کافی است.

یک فایل جدید به نام testconnection.php ایجاد کنید و کد زیر را در آن قرار دهید:

 

 

و اطمینان حاصل کنید که نام کاربری و رمز عبور را جایگزین کرده اید . اگرارتباط این اسکریپت با موفقیت برقرار شود، بدین معنی است که کاربری شما دارای مجوز کافی است .

بازگشت به فایل wp-config برای شما این اطمینان را دارد که همه چیز درست است.

اگر نمی توانید با رفتن به phpMyAdmin به پایگاه داده متصل شوید، مطمئنا ایراد از سرور شماست و سرور میزبان نمی تواند اطلاعات را بارگذاری کند (مخصوصا زمانی که شما در میزبانی مشترک هستید).

سایت شما واقعا آهسته خواهد شد و برای برخی از کاربران حتی خطا را نیز نمایش می دهد.

تمام سایت ها در سرورها به جز اسنپ وردپرس خوب کار می کنند. وقتی ما سعی کردیم به php MyAdmin برسیم این خطا را گرفتیم.

 

Access denied for user ‘foo’@’%’ (using password: YES 1045#

 

ما با میهن وب هاست همراه شدیم و پشتیبانی آنها به سرعت مشکل را پیدا کردند. به نوعی مجوز کاربران ما مجدد تنظیم شد. مطمئن نیستیم که چطور این اتفاق افتاد، اما ظاهرا دلیلش آن بود. مجوزها بازیابی شدند و توانستیم سایت را به صورت زنده ببینیم.

بنابراین اگر خطای دسترسی را در اتصال به phpMyAdmin خود یا از طریق testconnection.php دریافت کنید، باید با میزبان خود به موقع تماس بگیرید تا آنها مشکل را رفع کنند.

ارور پایگاه داده

 

راه حل های رایج که دیگران به کار گرفته اند

یک نکته مهم این که این راه حل ها ممکن است برای شما درست جواب ندهد. ریسک نکنید و اطمینان حاصل نمایید که پشتیبان‌گیری درستی از فایل های خود دارید، زیرا ممکن است هر اتفاقی حتی پاک شدن دیتابیس شما در پیش رو باشد.

یک برنامه نویس می‌ گوید : که مشتری با خطایی در پایگاه داده نیاز به تعمیر است مواجه شد. پس از تعمیر پایگاه داده، خطا از بین رفته بود. او روش‌های مختلفی را امتحان کرد و در پایان، مسئله url سایت بود. ظاهرا تغییری ایجاد شد که خطا ادامه یافت. او SOL را با رفتن به phpMyAdmin اجرا کرد:

 

 

اطمینان حاصل کنید که YOUR_SITE_URL را با آدرس واقعی مانند :  https://snapwp.ir تغییر دهید: wp_options متفاوت خواهد بود اگر پیشوند پیش فرض پایگاه داده وردپرس را تغییر داده‌ اید.

به نظر می رسید این موضوع برای او و چند نفر دیگر که در زیر پست نظر دادند جواب داد.

کاربری دیگر  پیشنهاد کرد که قادر به اتصال پایگاه داده با testconnection.php بود، بنابراین او با تغییر wp-config.php به کاربری ریشه مشکل را حل کرد.

وردپرس خیلی خوب کار کرد. سپس تنظیمات را به حالت اول کاربری پایگاه داده بازگرداند و همچنان به کار ادامه می‌دهد. او نمی‌توانست تصور کند که اشتباه کرده است، اما نتیجه گرفت که یک اشتباه تایپی بوده است.

کاربران دیگری پیشنهاد کردند که محتوای active_plugins  را در جدول wp_options حذف کرده و محتویات recently_edited را ویرایش کنند. به نظر می‌رسید که مشکل را حل کردند.

ما در منابع متعددی می‌خوانیم که کاربران به سادگی یک نسخه تازه از وردپرس را آپلود کرده‌اند و این خطا را رفع کرده‌اند.

 

سخن آخر:

گاها این ارور می تواند با تغییرات اولیه از بین برود ولی در این آموزش علاوه بر روش های اصولی، تجربه های شخصی کاربران را هم در مطلب قرار دادیم. شما چه تجربه ای از رفع این خطا دارید.

ارور پایگاه داده

مطلب پیشنهادی

قرار دادن توییت در نوشته های وردپرس - گام به گام

قرار دادن توییت در نوشته های وردپرس – گام به گام

توییت در نوشته دوست دارید توییت های خودتان را در پست های سایت وردپرس قرار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *