خانه / آموزش وردپرس / ۷ تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

۷ تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

گوتنبرگ

با بروزرسانی وردپرس به نسخه ۵٫۰ یک صفحه ساز جدید به نام گوتنبرگ به سیستم محتوی اضافه شده است. وردپرس بعد از بروزرسانی به همراه خود این پلاگین صفحه ساز را اضافه می کند. این افزونه جایگزینی مناسب برای افزونه های پر حجم صفحه ساز به روش کشیدن و رها کردن یا drag and drop است.

 

۷ تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس
۷ تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

 

صفحه ساز جدید وردپرس کاملا قدرتمند است و به شما امکان ایجاد طرح‌های زیبای محتوایی را می‌دهد. با این حال، گوتنبرگ با دیگر پلاگین‌های صفحه‌ساز وردپرس همخوانی ندارد.

در این مقاله، ما پلاگین‌ گوتنبرگ را با دیگر صفحه‌سازهای وردپرس مقایسه خواهیم کرد تا به شما در درک تفاوت‌های واقعی کمک کنیم. همچنین نقشه راه آینده گوتنبرگ را در اختیار شما خواهیم گذاشت تا به شما کمک کند که ببینید در آینده چه پیشرفتی خواهد کرد.

 

گوتنبرگ | ۷ تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس
گوتنبرگ | ۷ تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

ویژگی‌های گوتنبرگ در برابر ویژگی‌های پلاگین صفحه ساز وردپرس

گوتنبرگ، ویرایشگر جدید پیش فرض وردپرس است. گوتنبرگ از بلوک‌هایی برای افزودن و تنظیم عناصر محتوا برای پست‌ها و صفحات استفاده می‌کند، از این رو ویرایشگر بلوک نامیده می‌شود.

از آنجا که گوتنبرگ به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی سبک‌های محتوای سفارشی و عناصر کشیدنی و رها‌کردنی را اضافه کنید، بدون گیج شدن از مسائل طراحی، میتوانید شروع به ساخت صفحات وب‌سایت خود کنید. البته اگر هنوز شروع نکرده‌اید.

 

پلاگین‌های صفحه‌ساز وردپرس ابزار‌های طراحی کشیدنی و رها‌‌کردنی (drag and drop) هستند که به شما این امکان را می‌دهند که بدون نوشتن یک کد، وب سایت کاملا سفارشی تهیه کنید. سازندگان برجسته صفحه‌ساز وردپرس مانند Beaver Builder ،divi و Visual Composer به طور قابل‌ توجهی قدرتمند هستند.

آن‌ها قالب‌های آماده‌ای دارند که انعطاف پذیری بیشتری نسبت به گوتنبرگ دارند و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بیایید نگاهی عمیق‌تری به تفاوت‌های بین افزونه گوتنبرگ و دیگر پلاگین‌های صفحه‌ساز وردپرس بیندازیم تا به درک بهتری برسیم.

 

گوتنبرگ | افزونه صفحه‌ساز وردپرس
گوتنبرگ | افزونه صفحه‌ساز وردپرس

 

۷ تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

بزرگترین تفاوت این است که گوتنبرگ یک ویرایشگر پیش فرض وردپرس است و با وردپرس ساخته شده است. از سوی دیگر، پلاگین‌های صفحه‌ساز وردپرس توسط توسعه‌دهندگان ساخته و پشتیبانی می شود.

تیم وردپرس گوتنبرگ را یک صفحه‌ساز نمی‌نامد. در عوض، آن‌ها این افزونه را ویرایشگر بلوک می‌نامند و به عنوان یک روش مدرن برای ویرایش مطالب در وردپرس ارائه می‌کنند.

در ادامه که تفاوت ها را با هم مرور می کنیم ، دلیل این نام گذاری را می فهمیم.

 

 

۱-ویژگی‌های کشیدنی و رها‌کردنی (drag and drop)

گوتنبرگ صفحه‌ساز کشیدنی و رها‌کردنی نیست (حداقل، نه در شکل فعلی آن). شما می‌توانید بلوک‌ها را به هم اضافه کنید و آن‌ها را بالا و پایین بکشید، اما نمی‌توانید عرض و ارتفاع را تنظیم یا قطعات داخل بلوک‌های دیگر را اضافه و یا چیدمان های پیچیده‌ای را با استفاده از ستون‌ها و ردیف‌ها ایجاد کنید.

اما دیگر صفحه‌سازان به شما اجازه می‌دهد که بلوک و ابزارک را بکشید و رها کنید، ارتفاع و عرض آن را تنظیم و حتی ستون هایی را ایجاد کرده و بلوک های داخل بلوک های دیگر نیز اضافه کنید.

Drag & Drop | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و افزونه صفحه‌ساز وردپرس
Drag & Drop | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و افزونه صفحه‌ساز وردپرس

 

 

۲-پشتیبانی از قالب و سازگاری

گوتنبرگ به شدت به سبک قالب وردپرس خودش متکی است. به این صورت که کمی از  سی اس اسCSS خود را به آن اضافه می‌کند و حتی به شما اجازه می‌دهد تا CSS سفارشی را برای بلوک‌های دیگر اضافه کنید، اما سبک و تنظیمات خودش را تغییر نمی‌دهد.

در حالی که پلاگین‌های صفحه‌ساز می توانند با سبک های قالب جاری کار کنند و به شما این امکان را می دهند تا به طور کامل یک صفحه را بردارید و سبک های قالب خودش را نادیده بگیرید.

همچنین می‌توانید پوسته‌های صفحه سفارشی مورد نیاز خود را ایجاد کنید.

 

 

۳-ویرایش مستقیم در مقابل ویرایشگر داخلی

زمانی که یک پست یا صفحه را در گوتنبرگ ویرایش می‌کنید، آنچه روی صفحه می‌بینید یک پیش‌نمایش زنده از پست یا صفحه واقعی شما نیست.

گوتنبرگ، یک ویرایشگر داخلی است و سعی می کند بهترین عملکرد را برای به تصویر کشیدن محتوای اولیه شما را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، پلاگین‌های صفحه‌ساز به شما یک پیش نمایش زنده از صفحه خود به عنوان چیزی که آن را ویرایش می‌کنید، نشان می ‌دهد. شما می توانید دقیقا ببینید که چگونه همه چیز بدون در‌نظر‌گرفتن صفحه ظاهر می شود.

 

آموزش وردپرس | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس
آموزش وردپرس | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

 

 

۴-صفحه‌بندی محتوا در برابر طراحی صفحه

بلوک‌های گوتنبرگ این آزادی را به شما می‌دهد که طرح‌بندی محتوا را ایجاد کنید اما آن‌ها خیلی محدود هستند. شما می‌توانید از ستون‌ها، جداول و تصاویر با عرض‌کامل استفاده کنید. صفحه‌سازهای دیگر انعطاف‌پذیرتر هستند .

شما نه تنها می‌توانید محتوا را اضافه کنید، بلکه می‌توانید کل صفحه را نیز تغییر دهید. آن‌ها گزینه‌های طراحی بیشتری برای هر ابزارک و بلوک ارائه می‌کنند.

افزونه صفحه ساز | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس
افزونه صفحه ساز | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

 

 

۵-ابزارک‌ها و بلوک‌ها

گوتنبرگ مجموعه‌ی کاملی از بلوک‌‌های پیش‌فرض که تمام مولفه‌های محتوایی را پوشش می‌دهد، در اختیار دارد. همچنین می‌توانید بلوک‌‌ها را در دیگر پست‌ها و حتی در دیگر وب سایت‌های وردپرس، استفاده و ذخیره کنید.

گوتنبرگ یک API قوی دارد که به توسعه‌دهندگان پلاگین اجازه ایجاد بلوک‌های خودشان را می‌دهد. در‌حال حاضر تمام پلاگین‌های برتر وردپرس دارای بلوک‌های گوتنبرگ خود هستند که می توانید از آن‌ها استفاده کنید.

بلوک های گوتنبرگ | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس
بلوک های گوتنبرگ | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

 

صفحه‌سازان دارای بلوک‌ها، مدل‌ها و ابزارک‌ها و حتی موارد بیشتری هستند. آنها از عناصر پیشرفته محتوا شامل چارت‌ها، اسلایدرها، دکمه‌های عملگرا (CTA)، فرم‌های تماس، تایمر شمارش معکوس و غیره استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانید بلوک‌های تکی، ردیف‌ها و یا کل فرمت را برای استفاده مجدد ذخیره کنید.

همچنین صفحه‌سازان پر‌طرفدار، API های خود را دارند که به دیگر توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا پسوند‌ها و بلوک‌ها را ایجاد کنند. برای مثال، Packet Addons Ultimate برای Beaver Builder و Divi Monk برای Divi Page Builder این کار را انجام می‌دهند.

 

پیج بیلدر | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس
پیج بیلدر | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

 

 

۶-گزینه های قالب بندی و سبک دهی

بلوک های گوتنبرگ با سبک‌دهی و گزینه های قالب بندی خود همراه‌ هستند. با این حال، این گزینه‌ها محدود هستند. برای قالب بندی و سبک‌دهی بیشتر، باید CSS سفارشی خود را برای یک بلوک اضافه کنید. از طرف دیگر، صفحه‌سازان گزینه‌های زیادی برای سبک دهی ارائه می‌کنند. شما می‌توانید رنگ پس زمینه بلوک را تغییر دهید، از گرادینت و فونت آیکون استفاده کنید و فونت‌ها، ارتفاع خط، تنظیم عرض عناصر، سبک‌ها بر روی تصاویر و غیره را انتخاب کنید.

 

 

طراحی سایت وردپرس | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس
طراحی سایت وردپرس | تفاوت اصلی بین گوتنبرگ و پلاگین صفحه‌ساز وردپرس

 

 

۷-محدوده

هدف از اضافه کردن گوتنبرگ به وردپرس این است که یک تجربه‌ی نوشتاری مدرن به کاربران ارائه دهد.

هدف وردپرس، استفاده‌ی همگان از جمله وبلاگ‌نویسان، نویسندگان، عکاسان و کسب‌و‌کارها است.

پلاگین‌های صفحه ­ساز یک رابط کشیدنی و رها‌کردنی بصری برای طراحی تمام صفحات مهیا می‌کند. آن‌ها برای استفاده شرکت‌های کوچک، طراحان مشتاق، آژانس‌های وردپرس، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، و چیزهای دیگر در‌نظر گرفته شده‌اند.

در حالی که گوتنبرگ به شما در ایجاد محتوای بهتر کمک می‌کند، پلاگین‌های صفحه‌ساز به شما کمک می‌کند تا صفحات ایجاد‌شده‌ی بهتری بسازید که به شما در افزایش فروش، افزایش بازدیدکنندگان و رشد کسب‌وکار کمک می‌کند.

 

 

آیا گوتنبرگ می‌تواند جایگزین صفحه سازان وردپرس شود؟

در شکل فعلی، گوتنبرگ فقط یک ویرایشگر محتوای خوب، بهتر از آنچه که وردپرس قبلا داشت، است. این یک جایگزین برای پلاگین‌های صفحه ساز قدرتمند وردپرس نیست.

با توجه به این موضوع، این در نقشه راه وردپرس است تا قابلیت گوتنبرگ را به مناطق بیشتری از وب سایت مانند منوها، ابزارکهاها‌ها و حتی سفارشی‌سازی گسترش دهد. ما باید منتظر بمانیم و پیشرفت‌ها را مشاهده کنیم تا تعیین کنیم که آیا گوتنبرگ به قدرت پلاگین‌های صفحه‌ساز وردپرس نزدیک خواهد شد یا خیر.

 

خلاصه : گوتنبرگ وردپرس، جایگزین مناسبی برای صفحه سازهای وردپرسی با قابلیت کشیدنی و رها‌کردنی (drag and drop) است.

مطلب پیشنهادی

چگونه reCAPTCHA را به فرم نظرات در وردپرس اضافه کنیم ؟

چگونه reCAPTCHA را به فرم نظرات در وردپرس اضافه کنیم ؟

reCAPTCHA ثبت نام های اسپم و کاربران اسپم یکی از مشکلات اصلی سایت های وردپرسی …

یک دیدگاه

  1. بسیار مفید و عالی
    ممنون از مطلبتون
    اگر شد مطلبی هم درباره دیگر امکانات جدید نسخه ۵ وردپرس داشته باشید.
    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *